Odpowiedzi na pytania:

Pompa insulinowa to niewielkich rozmiarów urządzenie do stałego podawania insuliny. Ułatwia terapię cukrzycy i sprawia, że diabetyk może lepiej kontrolować cukrzycę. Pompa umożliwia podawanie insuliny w sposób zbliżony do jej fizjologicznego wydzielania, dzięki czemu pozwala lepiej zaspokajać potrzeby chorego.

Praca pompy polega na podawaniu insuliny szybko działającej, które odbywa się na dwa sposoby: podawanie bazy - w sposób ciągły oraz bolusów.

Ilość insuliny bazowej przeznaczona do zużycia każdej doby podzielona jest na 24 przedziały czasowe, dzięki czemu o każdej godzinie może być podana inna, dopasowana dawka insuliny. Każda dawka godzinna podzielona jest z kolei na 20 mniejszych, podawanych pulsacyjnie co 3 minuty. W sumie w ciągu doby pompa podaje 480 dawek insuliny bazowej.

Bolusy insuliny podawane są natomiast przed posiłkami i wymagają ręcznego zaprogramowania dawki – w zależności od liczby zjedzonych wymienników węglowodanowych oraz białkowo-tłuszczowych. W zależności od rodzaju posiłku można wybrać bolus standardowy, przedłużony albo wielofalowy.

System Accu-Chek Combo składa się z niewielkiej, nowoczesnej pompy insulinowej Accu Chek Spirit Combo oraz glukometru Accu-Chek Performa Combo z funkcją pilota. Dzięki połączeniu bluetooth między urządzeniami możliwe jest sterowanie pompą bez wyciągania jej spod ubrania.

Jeżeli zdobędziesz odpowiednią wiedzę jak właściwie korzystać z terapii pompą na codzień może to pozwolić na lepszą kontrolę cukrzycy. Pamiętaj również, że decyzję o zmianie formy terapii na pompę insulinową należy podjąć po konsultacji z lekarzem.

Jeśli dopiero zaczynasz terapię pompą insulinową, tylko lekarz może podłączyć Ci ACCU-CHEK COMBO. Wcześniej przejdziesz szkolenie, na którym nauczysz się obsługi urządzenia. Nie obawiaj się – jest prosta w obsłudze. Czas szkolenia jest indywidualnie dopasowany do potrzeb każdego użytkownika.

Jeśli już używasz pompy - wybierz miejsce wkłucia i oczyść je środkiem do dezynfekcji skóry, aby uniknąć infekcji. Następnie sprawdź, czy pompa jest prawidłowo połączona ze wszystkimi elementami i zaprogramowana zgodnie z Twoimi ustawieniami. Zatrzymaj pompę używając trybu STOP, dokładnie umyj ręce i wprowadź kaniulę zestawu infuzyjnego zgodnie z instrukcją Twojej pompy. Następnie podłącz zestaw do pompy i uruchom urządzenie.

Sprawdzaj przynajmniej dwa razy dziennie, czy w miejscu wkłucia nie pojawiło się podrażnienie lub infekcja.

Dawkę insuliny bazowej ustala lekarz na podstawie obserwacji pacjenta i jego wyników.
Dawkowanie insuliny posiłkowej ustala pacjent wg zasad wcześniej uzgodnionych z lekarzem. Aby ją obliczyć, należy wziąć pod uwagę:

 1. Liczbę zawartych w posiłku wymienników węglowodanowych
 2. Ilość insuliny, jaką należy podać na jeden wymiennik
 3. Aktualny poziom glikemii przed posiłkiem
 4. O ile jedna jednostka insuliny obniża glikemię
 5. Planowaną aktywność fizyczną

Przybliżoną ilość insuliny, jaką należy podać na jeden wymiennik, jest indywidualna dla każdego i wylicza się ją z pomocą lekarza. Liczba ta zmienia się też w zależności od pory dnia. Dlatego ważna jest stała współpraca z diabetologiem, który pomoże dostosować odpowiednie dawki insuliny do konkretnych posiłków.

Jeden wymiennik węglowodanowy to taka ilość danego produktu, która zawiera 10g węglowodanów przyswajalnych (po odliczeniu błonnika). Natomiast jeden wymiennik białkowo-tłuszczowy to ilość produktu tłuszczowego/białkowo-tłuszczowego – która odpowiada 100 kcal.

W pompie insulinowej stosowana jest insulina krótko działająca u-100 lub szybkodziałający analog insuliny.

Prawie wszędzie! Pompa jest na tyle niewielkim urządzeniem, że jej noszenie nie przeszkadza w wykonywaniu większości codziennych czynności ani w uprawianiu sportu. Wyjątkiem jest tutaj kontakt z wodą. Odpinaj pompę za każdym razem, gdy idziesz wziąć prysznic czy popływać!

Pamiętaj żeby zasady uprawiania sportu i aktywności fizycznej skonsultować ze swoim lekarzem. Omów także zasady czasowego odpinania pompy.

Brzuch to najlepszy obszar wchłaniania insuliny. Wybierając miejsce wkłucia należy unikać obszaru talii, wypukłości kości, niedawnych miejsc wkłucia, miejsc zmienionych chorobowo (np. siniaków i ran, blizn, przerostów). Nowo wybrane miejsce wkłucia powinno znajdować się w odległości co najmniej 2,5 cm od pępka oraz poprzedniego miejsca wkłucia. (temat dotyczący miejsc wkłucia omów z lekarzem)

Aby zmienić zestaw infuzyjny – odłącz pompę i usuń stare wkłucie. Odklej plaster z użyciem ciepłej wody – np. podczas kąpieli. Ostrożnie wyciągnij kaniulę i sprawdź, czy nie jest skręcona lub złamana. Następnie przygotuj nowy zestaw infuzyjny i załóż go zgodnie z instrukcją w punkcie “Jak podłącza się pompę?””

Tak samo, jak w przypadku terapii iniekcjami za pomocą penów, tak i w leczeniu pompą musisz zadbać o odpowiednią dietę – jej szczegółowe zasady omów z lekarzem i dietetykiem.

Ważne jest nauczenie się i obliczanie w posiłkach wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych.

Przed posiłkiem musisz ręcznie zaprogramować i podać bolus zawierający odpowiednią dawkę insuliny – uzależnioną od liczby wymienników węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych. Rodzaj bolusa trzeba dobrać do rodzaju posiłku:

 1. bolus standardowy – do posiłków składającego się z samych węglowodanów lub z niewielką ilością produktów białkowo-tłuszczowych
 2. bolus przedłużony – do posiłków białkowo-tłuszczowych bez węglowodanów
 3. bolus wielofalowy – do posiłków składających się z węglowodanów, białka i tłuszczu

Pompa pracuje całą dobę, nieustannie podając insulinę bazową, dlatego nie można odpinać jej na noc. Aby spanie z pompą było wygodne, musisz samodzielnie wybrać najlepsze rozwiązanie. Zalecamy umieszczenie pompy w odpowiednim etui lub zastosowanie się do indywidualnych wskazań lekarza.

Pompa Accu-Chek Spirit Combo jest odporna na krótkotrwały kontakt z wodą – deszcz czy przypadkowe ochlapanie. Pompa insulinowa nie jest jednak odporna na długotrwały kontakt z wodą, dlatego należy zdejmować ją zawsze, gdy chcesz np.:

 1. Wziąć kąpiel lub prysznic
 2. Popływać
 3. Spędzić czas w saunie

Pamiętaj żeby zasady uprawiania sportu i aktywności fizycznej skonsultować ze swoim lekarzem. Omów także zasady czasowego odpinania pompy.

Zasady czasowego odpinania pompy ustal z lekarzem.

Pompa Accu-Chek Spirit Combo została zaprojektowana tak, aby uprawianie z nią sportu było komfortowe i bezpieczne. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem wysiłku odpowiednio ją zabezpieczyć – np. schować w etui czy wzmocnić miejsce wkłucia dodatkowym plastrem.

Odepnij pompę, gdy masz zamiar uprawiać sporty kontaktowe (np. boks, piłka nożna, hokej) oraz wodne, ponieważ gwałtowne uderzenia oraz długotrwały kontakt z wodą mogą ją zniszczyć.

Pamiętaj żeby zasady uprawiania sportu i aktywności fizycznej skonsultować ze swoim lekarzem. Omów także zasady czasowego odpinania pompy.

Diabetyk może prowadzić pojazdy mechaniczne, jeżeli przeprowadzone badania oraz indywidualne uzgodnienia z lekarzem nie dają żadnych przeciwskazań do prowadzenia samochodu i wie jak postępować żeby uniknąć hipoglikemii.

Pompa Accu-Chek Spirit Combo spełnia wymogi określone w przepisach dotyczących zakłóceń elektromagnetycznych. Nie można jednak całkowicie wykluczyć ich wpływu na działanie pompy, dlatego lepiej zachować przynajmniej 10-centymetrowy odstęp między pompą a telefonem, gdy ten jest włączony.

Posiadanie pompy insulinowej jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego, dlatego przed badaniem konieczne jest odłączenie urządzenia i usunięcie zestawu infuzyjnego razem z kaniulą.

Bezpiecznymi badaniami, do których wystarczy jedynie odłączyć pompę, są natomiast RTG, USG i tomografia komputerowa.

Aby dowiedzieć się, kiedy i na jak długo możesz przerwać terapię z użyciem pompy insulinowej, przed badaniem wymagającym usunięcia zestawu infuzyjnego skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Możesz podróżować jak zwykle. Zadbaj tylko, aby zabrać ze sobą zapasowe akcesoria do pompy oraz do mierzenia poziomu glikemii i sprawdź, gdzie można się w nie zaopatrzyć na trasie Twojej podróży.

Pamiętaj też, aby zmienić ustawienia czasu i daty w ustawieniach pompy zgodnie z czasem lokalnym.

Na pokład samolotu możesz wziąć ze sobą zarówno peny, jak i pompę insulinową, zapas insuliny i glukometr. Warto mieć przy sobie dokument poświadczający konieczność wniesienia na pokład samolotu leków, również w języku obcym, aby nie spotkać się z odmową wpuszczenia na pokład. Takie zaświadczenie może wystawić Twój lekarz prowadzący. Należy je pokazać podczas odprawy bagażowej oraz na życzenie podczas kontroli bezpieczeństwa. Zalecamy również skontaktowanie się z linią lotniczą w celu uzyskania informacji na temat aktualnych wymagań bezpieczeństwa obowiązujących podczas Twojego lotu.

Przed wejściem na pokład samolotu wyłącz bezprzewodowe połączenie Bluetooth w pompie i glukometrze, ponieważ ich sygnały mogą zakłócić pracę urządzeń pokładowych samolotu.

W trakcie lotu uważaj też na gwałtowne zmiany ciśnienia przy starcie i lądowaniu. Mogą wpłynąć na podawanie insuliny, zwłaszcza jeżeli w ampułce lub cewniku znajdują się pęcherzyki powietrza. W takich sytuacjach noś pompę blisko przy ciele, usuń wspomniane pęcherzyki oraz częściej niż zwykle sprawdzaj poziom glukozy we krwi.

Gwałtowne i duże zmiany temperatury np. podczas wychodzenia z ciepłego pomieszczenia na zewnątrz, mogą wpłynąć na podawanie insuliny. W takich sytuacjach noś pompę blisko przy ciele, usuń pęcherzyki powietrza z ampułki i cewnika oraz częściej niż zwykle sprawdzaj poziom glukozy we krwi.

Chroń swoją insulinę i pompę przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych oraz zimnego powietrza. Pompa insulinowa podczas pracy powinna znajdować się warunkach o wilgotności względnej od 20% do 90% oraz temperaturze od +5°C do +40°C. Inne warunki mogą spowodować uszkodzenie insuliny lub obudowy pompy oraz nieprawidłową pracę baterii. Aby sprawdzić dopuszczalny zakres temperatur, zapoznaj się z instrukcją dołączoną do używanej insuliny.

W przypadku kontaktu z wodą dłuższego niż deszcz czy przypadkowe ochlapanie, przełącz pompę do trybu STOP i odepnij od wkłucia. Wytrzyj urządzenie miękką, suchą chusteczką i sprawdź, czy woda dostała się do komory baterii i komory ampułki. Jeśli tak się stało, wylej ją i pozostaw pompę do wyschnięcia. Nie susz pompy suszarką, nie zostawiaj jej też na grzejniku. Nie wkładaj z powrotem baterii ani ampułki, dopóki komory nie będą całkowicie suche.

W przypadku kontaktu pompy z innymi cieczami – np. sokami, środkami czyszczącymi, tłuszczem – niezwłocznie wyczyść ją zgodnie z instrukcją obsługi.

Jeśli pompa się zatka, na jej ekranie pojawi się ostrzeżenie o błędzie E4: ZATKANIE. W takim przypadku musisz natychmiast zmierzyć poziom glikemii i powtórzyć pomiar po ok. 2 godzinach. Jeśli poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki, podejmij kroki zgodne z zaleceniami Twojego lekarza prowadzącego.

Zatkaniu może ulec zestaw infuzyjny lub sama ampułka. Szczegółowy plan postępowania w obu przypadkach znajdziesz w instrukcji obsługi swojej pompy.

W przypadku utraty pompy konieczne będzie podawanie insuliny przy pomocy penów. Dlatego użytkownicy pomp powinni zadbać o możliwość szybkiego dostępu do penów oraz wkładów z insuliną długo i szybko działającą (najlepiej byłoby mieć je zawsze ze sobą). Utrata lub awaria pompy powinna zostać zgłoszona do przedstawiciela firmy Roche celem omówienia możliwości otrzymania nowej pompy.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy są widoczne cechy uszkodzenia mechanicznego samej pompy lub ampułki z insuliną, czy wyświetlacz i przyciski działają prawidłowo, czy nie doszło do rozłączenia zestawu infuzyjnego oraz czy pompa nie wyświetla żadnego komunikatu błędu. Następnie po wcześniejszym zastopowaniu pompy oraz odłączeniu zestawu infuzyjnego należy wyjąć, a następnie ponownie włożyć baterie. Podczas uruchamiania, pompa automatycznie przeprowadza autotest poprawności działania.

Jeżeli pompa wydaje się działać prawidłowo należy na wszelki wypadek w okresie kilku godzin bezpośrednio po jej upadku wykonać kilka dodatkowych pomiarów glikemii.

Jeżeli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do poprawności działania pompy należy ją odłączyć i na czas naprawy podawać insulinę przy pomocy wstrzykiwaczy.

Dołacz do naszego fanpage’a na Facebooku: facebook.com/AccuChekComboPolska/ a już niebawem będziesz mieć okazję zadać osobiście pytania naszym ekspertom – zarówno lekarzom, znawcom produktu jak i osobom, które żyją z pompą ACCU-CHEK COMBO na co dzień.

System
Accu-chek combo
SPRAWDŹ PROMOCJĘ! Kup mnie x

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

OK