Skip to main content

Operacja uszu u dziecka - jak wygląda zabieg?

Odstające uszy to sporych rodzajów problem dla młodych ludzi, dla których wygląd zewnętrzny ma bardzo istotne znaczenie. Tego rodzaju defekty mogą być źródłem wielu kompleksów, obniżać samoakceptację i być przyczyną złośliwości ze strony grupy rówieśniczej czy dalszych znajomych. Będąc w takiej sytuacji można przyzwyczaić się do zaistniałego stanu i zaakceptować go. Można również poddać się zabiegowi, który rozwiąże ten problem bez skomplikowanych ingerencji chirurgicznych. Jak przebiega zabieg i okres rekonwalescencji?

Odstające uszy – kiedy mówimy o odstępstwie od normy?

Temat odstających uszu został dokładnie wyjaśniony w artykule https://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/plastyka-uszu-w-gdansku - jak można w nim przeczytać, problem z odstającymi uszami może mieć różne stopnie. O odstających uszach mówi się wówczas, gdy odległość koniuszka małżowiny do czaszki wynosi więcej, niż 2 cm. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Wśród nich wymienia się np. zbyt duży rozmiar uszu, nieprawidłowo wykształconą grobelkę czy też zakłócenia w procesach, prowadzących do kształtowania się chrząstki ucha.

Kiedy można poddać się korekcie uszu?

Operacji, związanej z korektą uszu, nie powinno się przeprowadzać w wieku dziecięcym. Jest to spowodowane przede wszystkim intensywnym wzrostem organizmu w tym okresie. Dopiero po 12 roku życia uszy przestają szybko rosnąć. Jak twierdzą psychologowie, niekiedy jednak korekta uszu jest konieczna już przed rozpoczęciem nauki szkolnej. Dzięki temu możliwe jest wykluczenie powodów do drwin wśród rówieśników oraz budowanie samoakceptacji, niezwykle istotnej w późniejszym etapie życia.

Jak przebiega zabieg korekty odstających uszów?

Zabieg korekty odstających uszu przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Wybór ten zależy od stopnia dojrzałości dziecka i jego zdolności do współpracowania z chirurgiem, przeprowadzającym operację. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, dziecko powinno również zostać odpowiednio przygotowane do tego, co czeka go na sali operacyjnej. Niezbędna może być konsultacja pacjenta i jego rodziców z psychologiem, który będzie stanowił wsparcie w okresie poprzedzającym zabieg oraz w czasie rekonwalescencji.

Więcej informacji o tym, jak przebiega zabieg oraz jak się do niego przygotować, znajdziecie na stronie "Operacja uszu u dziecka - trudna decyzja rodziców", gdzie dokładnie wyjaśniono następujące zagadnienia.

Metody korekty uszu

Korekta odstających uszu może przybierać różne formy. Jedną z najpopularniejszych jest zakładanie szwów wewnętrznych, które umożliwiają utrwalenie właściwego kształtu grobelki. Cały proces rozpoczyna się od niewielkich rozmiarów nacięcia, wykonywanego w niewidocznym miejscu, za uchem pacjenta. Teraz chirurg może już zgiąć odpowiednio grobelkę i założyć szwy. Jest to metoda uważana współcześnie za najbezpieczniejszą. U dzieci możliwe jest również wycięcie fragmentu chrząstki, choć w tym przypadku naprawa ewentualnych błędów staje się niemożliwa.

Okres rekonwalescencji

Każde użycie znieczulenia ogólnego wymaga hospitalizacji. Pacjenci zostają w klinice przez 24 godziny, po których przeprowadzane jest badanie kontrolne. Kolejne ma miejsce kilka dni po zabiegu. Zdjęcie szwów następuje po ok. 2 tygodniach. Przez ten okres dziecko musi również nosić opaskę uciskową przez całą dobę. Przez kolejne 2 tygodnia opaskę zakłada się już tylko na noc. Konieczne jest także zwolnienie z lekcji wychowania fizycznego nawet przez 3 miesiące.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Kamila 1 miesięcy temu Jak dbać o zęby po wybielaniu?
Marzę o wybieleniu zębów - żółte zęby to mój największy kompleks. Jeśli zdecyduje się na wybielanie zębów w którymś z gabinetów stomatologicznych w Nowym Sączu, to na pewno będę się stosować do wytycznych z tego wpisu! Dzięki serdeczne za wskazówki! 
Bardzo współczuję kobietom po ciąży, które nie są w stanie pozbyć się nadmiaru skóry z brzucha. Zaakceptowanie swojego "nowego" ciała musi być bardzo trudne... Ja po porodzie nie miałam takich problemów i kilka tygodni wystarczyło, żebym wróciła do starej sylwetki. Dobrze, że są takie zabiegi, żeby pomóc kobietom (i nie tylko!) zaakceptować siebie.