Skip to main content

Czy spanie z włączoną klimatyzacją jest zdrowe?

W aktualnych czasach coraz więcej osób ma dostęp do możliwości założenia instalacji klimatyzacyjnej w swoim domu. Atrakcyjne ceny zachęcają finansowo do zwiększenia komfortu swojego życia, szczególnie w coraz bardziej upalne okresy sezonu wakacyjnego. Wraz coraz większą popularnością klimatyzacji, rośnie też liczba mitów z nimi związanych.

Czy klimatyzacja włączona na noc szkodzi zdrowiu?

Czy klimatyzacja może szkodzić zdrowiu?

Bardzo częstym przekonaniem osób, które nigdy nie miały styczności z klimatyzacją, jest uznanie, że przyczynia się ona do przeziębień i innych chorób układu oddechowego. Przekonanie to często bierze się z niewłaściwego używania klimatyzacji. Wystarczy utrzymywać urządzenie w czystości i utrzymywać temperaturę w zakresie zdrowej i komfortowej, czyli od 18°C do 24°C.

Na stronie Klimatyzacja Niepołomice - Montaż i Serwis w Domu, Bloku i Mieszkaniu, należącej do firmy montującej klimatyzacje, znaleźć można dokładne informacje, w jaki sposób należy konserwować klimatyzator, by nie tylko nie wywoływał chorób, ale też ograniczał szansę zachorowania. Większość urządzeń posiada bowiem wbudowanie specjalne filtry, które poprawiają jakość pomieszczenia. Wychwytują one kurz i sierść zwierząt, przez co zmniejszają liczbę alergenów znajdujących się w powietrzu. Za pomocą klimatyzacji łatwiej też utrzymać odpowiedni, zdrowy poziom wilgotności, który nie będzie sprzyjał rozwijaniu się grzybów i drobnoustrojów.

Jak szybko schłodzić pomieszczenie?

Wiele osób uważa, że najlepszym sposobem na osiągnięcie docelowej temperatury w pomieszczeniu jest ustawienie klimatyzacji na wartość niższą od oczekiwanej. Jest to błąd, ponieważ zużywa się w ten sposób dużo więcej energii, a dodatkowo wywołuje się powstawanie strumienia bardzo zimnego powietrza, które może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest stopniowe schładzanie i niewyłączanie klimatyzacji na czas, w którym nie ma nas w pomieszczeniu. Dużo mniej energii zużywa się bowiem na podtrzymanie odpowiedniej temperatury niż na każdorazowe obniżenie jej. Na rynku znaleźć można też klimatyzacje, które bez problemu odpowiednio wcześniej zaczną stopniowo schładzać pomieszczenie, by osiągnąć zadaną temperaturę o określonej godzinie.

Jak ustawić klimatyzację na noc?

Jak spać zdrowo z włączoną klimatyzacją?

Błędnym przekonaniem jest, że spanie z włączoną klimatyzacją może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia. Prawda jest taka, że wystarczy umiejętne ustawienie urządzenia, by nie miało ono żadnego negatywnego wpływu na organizm. Istotne jest pamiętanie, że nocą spada temperatura ciała, dlatego też klimatyzacja powinna być ustawiona około dwa stopnie wyżej niż komfortowa temperatura w dzień. Zapewni to odpowiedni komfort w pomieszczeniu podczas snu.

Niektóre urządzenia posiadają też specjalny tryb nocny, który zwiększa temperaturę o 1 stopień na godzinę aż do osiągnięcia temperatury optymalnej, a jednocześnie ogranicza prędkość pracy wentylatora, by zmniejszyć odczucie przeciągu. Odpowiednio ustawiona klimatyzacja nie tylko nie będzie miała negatywnego wpływu na zdrowie, ale też znacząco poprawi komfort snu w czasie upalnych nocy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.