Skip to main content

Jaki koncentrator tlenu wybrać?

Koncentratory tlenu to urządzenia, z których coraz częściej korzysta się w warunkach domowych, Oprócz osób, dla których jest to sprzęt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania - cierpiących na choroby układu krążenia czy układu oddechowego - w wielu wypadkach są one pomocne sportowcom czy skarżącym się na przemęczenie.

Czym jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to urządzenie, którego głównym zadaniem jest podawanie osobie, która z niego korzysta, powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Mechanizm działania tego aparatu jest niezwykle prosty: z powietrza usuwany jest azot (przy pomocy substancji, która go absorbuje - zeolitu), dzięki czemu zwiększa się w nim zawartość procentowa tlenu - może ona przekraczać, w podawanym przez koncentrator powietrzu, 90 procent. Powietrze jest dodatkowo filtrowane i nawilżane, a urządzenie jest przystosowane do pracy w trybie ciągłym, przez całą dobę..

Koncentrator tlenu - jak wybrać?

Dobór parametrów koncentratora tlenu zależy w dużej mierze od indywidualnych uwarunkowań i potrzeb osoby, która ma z niego korzystać. Sprzęt tego typu nie należy do najtańszych, szukanie oszczędności nie jest tu jednak zalecane - często są one pozorne. Należy przy tym korzystać z fachowych sklepów rehabilitacyjnych, specjalizujących się w sprzedaży sprzętu medycznego.

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje koncentratorów tlenu. Urządzenia stacjonarne stosowane są zazwyczaj w domach lub na terenach placówek służby zdrowia. Są niezwykle wydajne i skuteczne. Obecnie coraz popularniejsze przenośne koncentratory tlenu z zasilaniem bateryjnym, wykorzystywane w sytuacjach, w których konieczne jest podanie tlenu poza miejscem zamieszkania; używane są najczęściej jako uzupełnienie urządzeń stacjonarnych, głównie ze względu na niższą wydajność, jednak często stanowią jedyną możliwość zapewnienia choremu udziału w życiu społecznym.

Parametry istotne przy wyborze koncentratora tlenu

Najistotniejszym parametrem dla każdego praktycznie pacjenta jest stopień koncentracji tlenu. Oczywiście im wyższy, tym lepiej powinien być oceniany koncentrator. Warto zwrócić przy tym uwagę na ciężar urządzenia. Przenośny aparat tlenowy, o wadze do 4 kg, umożliwiają w praktyce jedynie pulsowy przepływ tlenu. Cięższe urządzenia, przewoźne, których ciężar nie przekracza 8 kg, mogą zapewnić przepływ zarówno ciągły, jak i pulsowy.

Niekiedy zwraca się również uwagę na parametry takie, jak zużycie prądu (ma to znaczenie zwłaszcza przy ciągłej pracy aparatury) czy hałas wytwarzany podczas pracy. Przy wyborze aparatu, zasilanego bateriami, warto zwrócić uwagę na czas pracy, jaki mogą nam one zapewnić.

Akcesoria do koncentratora tlenu

Koncentratory tlenu mogą być również wyposażone w szereg dodatkowych elementów, ułatwiających korzystanie z aparatury tego typu. Mowa tu przede wszystkim o rozmaitych maskach, wąsach tlenowych czy tak zwanych "mikrofonach", dostarczających tlen w okolice nosa i ust. Niektóre ze stosowanych wraz z koncentratorami tlenu masek umożliwiają również podawanie drogą wziewną leków. Z kolei wąsy tlenowe zapewniają wysoka wygodę pacjentowi, korzystającemu z koncentratora tlenu, umożliwiając mu na przykład rozmowy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Kamila 1 miesięcy temu Jak dbać o zęby po wybielaniu?
Marzę o wybieleniu zębów - żółte zęby to mój największy kompleks. Jeśli zdecyduje się na wybielanie zębów w którymś z gabinetów stomatologicznych w Nowym Sączu, to na pewno będę się stosować do wytycznych z tego wpisu! Dzięki serdeczne za wskazówki! 
Bardzo współczuję kobietom po ciąży, które nie są w stanie pozbyć się nadmiaru skóry z brzucha. Zaakceptowanie swojego "nowego" ciała musi być bardzo trudne... Ja po porodzie nie miałam takich problemów i kilka tygodni wystarczyło, żebym wróciła do starej sylwetki. Dobrze, że są takie zabiegi, żeby pomóc kobietom (i nie tylko!) zaakceptować siebie.