Skip to main content

Jakie badania krwi wykonywać raz w roku? Przegląd badań

Badania profilaktyczne powinny być wykonywane regularnie. Ich zaletą jest nie tylko możliwość szybkiego otrzymania wyników, ale również i cena, która z pewnością nie będzie stanowiła sporego obciążenia dla domowego budżetu. Niestety, wiele osób lekceważy działania o charakterze profilaktycznym. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy nie występują żadne dolegliwości bólowe, choć – jak wiadomo – dobre samopoczucie nie świadczy o braku choroby, która może rozwijać się w organizmie całkowicie bezobjawowo. Jakie badania krwi wato wykonywać raz w roku?

Nie zapominaj o badaniach laboratoryjnych

Zdrowie to zdecydowanie najcenniejsza rzecz, jaką posiada człowiek. Regularna kontrola jego stanu pozwoli wcześnie wykryć ewentualne choroby i zagrożenia dla organizmu. Profilaktyka jest niezależna od wieku i samopoczucia. Dotyczy ona zarówno młodych ludzi, jak i osób w średnim wieku, a także seniorów, którzy również nie powinni zapominać o regularnych badaniach. Laboratoria medyczne oferują cały szereg pakietów badań, które warto wykonać, by przekonać się, czy rzeczywiście jesteśmy w pełni zdrowi. Jedną z nich jest laboratorium-medyczne.info.pl, czyli Centrum zabiegowe – Laboratorium medyczne w Zawierciu, znajdujące się na ul. Zgoda 3, 42-400 Zawiercie (Tel. 694 740 240). Wykwalifikowany personel zapewni tutaj komfort badań i zadba o to, by wizyta przebiega szybko i sprawnie.

Dlaczego warto wykonać morfologię?

Morfologia, czyli pobieranie krwi to jedno z podstawowych badań. Dzięki niemu możliwe jest oznaczenie poziomu elementów morfotycznych, występujących we krwi. To z kolei pozwala na poznanie ogólnego stanu zdrowia, wykrycie ewentualnych stanów zapalnych i określenie wskazań, co do kierunku bardziej szczegółowych badań.

Czemu służy badanie moczu?

Badanie moczu jest równie często zlecane przez lekarzy. Nic dziwnego, bo jego wyniki dostarczają wielu istotnych informacji. Każde odchylenie od normy może wskazywać na konieczność dalszych badań. W badaniu moczu ocenia się jego odczyn, PH, barwę oraz obecność takich elementów, jak glukoza, białka czy bakterie. Badanie to wykrywa choroby dróg moczowych i nerek, pozwalając walczyć z nimi jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. O zaburzonej pracy nerek może również świadczyć odchylenie w zakresie stężenia kreatyniny. Kreatyninę oznacza się zarówno z moczu, jak i z krwi. Każde odchylenie od normy w tym zakresie jest podstawą do dalszych konsultacji lekarskich.

Kiedy wykonać badanie tarczycy?

Badanie tarczycy warto wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku. Problemy z tym gruczołem dotyczą zwłaszcza kobiet. Skutkują one np. niekontrolowanym przyrostem masy ciała. Poziom stężenia hormonu TSH (oraz tzw. wolnych hormonów FT3 i FT4) określa się z próbki krwi. Badanie pozwala wykryć problemy z tarczycą, zanim zaczną one dawać charakterystyczne objawy

Co obrazuje badanie OB?

Badanie OB pozwala w szybki sposób wykryć toczący się w organizmie stan zapalny. Stanowi ono ważną przesłankę do bardziej wnikliwej diagnostyki.

Jakie jeszcze badania warto wykonywać regularnie?

Z pewnością będzie to oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Badanie to pozwala rozpoznać zaburzenia tolerancji węglowodanów. Niezwykle istotne są również próby wątrobowe, dzięki którym możliwe jest wykrycie uszkodzeń wątroby oraz toczących się w organizmie ostrych czy przewlekłych chorób. Badanie to powinny wykonywać przede wszystkim osoby, które regularnie przyjmują leki.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.