Skip to main content

Kule ortopedyczne - jakie wybrać? Jak dopasować kule do wzrostu?

Problemy z chodzeniem to wynik różnorodny sytuacji – od schorzeń, przez urazy, aż po operacje. Zakup kul ortopedycznych to wówczas najlepsze rozwiązanie. Dzięki nim możliwe jest zmniejszenie odczuwanego bólu oraz podniesienie komfortu, niezwykle ważnego w codziennym funkcjonowaniu. Kule ortopedyczne zapewniają bezpieczeństwo i ułatwiają poruszanie się również seniorom. Wbrew pozorom nie jest to jednak łatwy zakup. Jaki rodzaj kul ortopedycznych wybrać i na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów?

Dobór kul ortopedycznych – od czego zależy?

Dobór kul ortopedycznych zależny jest od wielu czynników. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj przede wszystkim wiek i kondycja pacjenta oraz schorzenie, z którym związana jest konieczność zakupu sprzętu. W oparciu o takie informacje podejmowana jest decyzja, dotycząca realnych potrzeb. Pacjent ma bowiem do wyboru kule dla inwalidy, do chodzenia oraz do podpierania się. W natłoku informacji łatwo się zagubić, dlatego też zadanie to warto powierzyć specjalistom ze sklepu medycznego Patronus, którzy zajmują się fachowym doradztwem w zakresie doboru sprzętu medycznego.

Który rodzaj kul wybrać – łokciowe czy pachowe?

Na rynku znaleźć można przede wszystkim dwa modele kul – łokciowe i pachowe. Zdecydowanie bardziej powszechne są kule łokciowe. Są one niezwykle lekkie, więc nie utrudniają dodatkowo poruszania się. Pozwalają natomiast zapewnić ulgę kończynom, co jest niezwykle istotne w trakcie długotrwałego używania. Kule łokciowe mogą również podpierać pacjenta w czasie, gdy wykonuje on codzienne czynności. Tego typu rozwiązanie jest przeznaczone wyłącznie dla osób, których kończyny górne są w pełni sprawne.

Kule pachowe to z kolei idealny wybór dla osób z niedowładem. Nie są one bowiem w stanie oprzeć ciężaru ciała na ramionach. Kule te stabilizują pozycję i umożliwiają poruszanie się, dając podparcie osobom o głębszych schorzeniach i urazach.

Jedna czy dwie kule?

Rehabilitanci zgodnie twierdzą, że należy używać jednocześnie dwóch kuli ortopedycznych. Dzięki temu kręgosłup nie jest przeciążony. Stosowanie wyłącznie jednej kuli pogarsza postawę i powoduje zbędne przeciążenia. Tego typu rozwiązania sprawdzą się jednak w przypadku małych kontuzji i niewielkich urazów. W takich sytuacjach kulę należy trzymać w tej ręce, która jest przeciwna do nogi z kontuzją.

Zakup kul ortopedycznych – na co zwrócić uwagę?

Rozmiar kul ortopedycznych opiera się na 3 głównych zasadach:

  1. Uchwyt kul powinien znajdować się na tej samej wysokości, co górna część bioder,
  2. Uchwyt musi być w takim wymiarze, by łokcie były w niewielkim stopniu zgięte,
  3. Kule ortopedyczne powinny znajdować się ok. 3-5 cm niżej, niż pachy.

Dostosowanie rozmiaru kul ortopedycznych jest niezwykle istotnym zadaniem. Za krótkie kule determinują pochylenie do przodu, wpływając na problemy z postawą, a w konsekwencji powodując również kłopoty z kręgosłupem. Z kolei zbyt wysokie kule utrudniają chodzenie, zamiast je umożliwiać. Podczas zakupu należy pamiętać, aby sprzęt dostosować nie tylko do wzrostu, ale również i do wagi. Standardowe kule przeznaczone są dla pacjentów o wadze, która nie przekracza 130 kg. Większe osoby powinny zastanowić się nad indywidualnym dostosowaniem sprzętu.

Jak poruszać się o kulach?

Zakup kul ortopedycznych to nie wszystko. Istotny jest również sposób poruszania się. Wpierając się na kulach, trzeba lekko pochylić się do przodu, by następnie przesunąć sprzęt koło stóp. W tym momencie musi nastąpić przeniesienie ciężaru ciała na kule. Zdrowa noga powinna przesunąć się do przodu, przenosząc jednocześnie kule. To najważniejsze zasady, związane z pierwszym krokiem. Ważne, by od początku próbować patrzeć przed siebie, zamiast kontrolować wzrokiem każdy ruch nóg. Ułatwi to z pewnością codzienne funkcjonowanie. Osoby poruszające się o kulach powinny również unikać wciskania ich trzonków pod pachy, co może zakończyć się uszkodzeniem przebiegających w tym miejscu nerwów.