Skip to main content

Tlenoterapia - kiedy jest wskazana i jakie przynosi korzyści?

Tlenoterapia to sposób leczenia, polegający na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu, które wdychane jest przez chorego. Metoda ta przeznaczona jest przede wszystkim dla osób chorych przewlekle, które zmagają się z niewydolnością oddechową. Zaletą tlenoterapii jest fakt, że może być przeprowadzana w warunkach domowych. W tym celu jednak niezbędne są specjalistyczne urządzenia. Należą do nich np. koncentratory tlenu i butle tlenowe. Jakie zalety i wady mają te urządzenia?

Urządzenia niezbędne w tlenoterapii

Tlen, który podawany jest pacjentom podczas tlenoterapii, przechowywany jest w specjalnych urządzeniach. Służą temu np. koncentratory tlenu i butle tlenowe. Każde z nich cechuje inna specyfika działania. Butla tlenowa posiada zbiornik, w którym przechowywany jest tlen. To swego rodzaju magazyn, dla życiodajnego gazu. Specjalny mechanizm umożliwia podawanie go choremu, gdy zajdzie taka potrzeba. Koncentrator z kolei pobiera powietrze z najbliższego otoczenia. Dzięki temu, że azot zostaje absorbowany, do chorego trafia tlen, którego stężenie przekracza 90%. Azot z kolei zostaje ponownie uwolniony do środowiska.

Wady i zalety butli tlenowych

Największą zaletą butli tlenowych jest to, że nie wymagają one podłączenia do źródła prądu. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z nich w niemalże każdych warunkach. Butle tlenowe działają również ciszej niż koncentratory powietrza. Niestety, mają one również wady. Ze względu na małą pojemność dołączonego zbiornika, butle wymagają częstego napełniania. To z kolei determinuje konieczność nieustannych kontroli i czuwania nad tym, by poziom tlenu był uzupełniony, co może być nieco męczące.

Wady i zalety koncentratorów tlenu

Koncentrator tlenu nie wymaga napełniania gazem, gdyż pobiera go z otoczenia. Proces ten nie podlega żadnym ograniczeniom, a jego źródło jest niewyczerpalne. Jest to również bezpieczniejsza, a zarazem łatwiejsza w użyciu alternatywa dla butli tlenowych, gdyż tlen nie jest gromadzony pod dużym ciśnieniem. Koncentratory muszą być jednak podłączone do źródła prądu co powoduje, że nie można ich używać w każdych warunkach.

Cena koncentratora tlenu

Nowy koncentrator to na ogół spore obciążenie finansowe. Naprzeciw potrzebom pacjentów wychodzą jednak wypożyczalnie sprzętu medycznego, dzięki czemu koszty są znacznie mniejsze. Wypożyczony sprzęt przechodzi okresowe przeglądy, co powoduje, że zachowuje on najwyższą jakość funkcjonowania. Co więcej, podlega on również naprawie w razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii. Szybka reakcja w tym zakresie jest niezwykle ważna przede wszystkim dla pacjentów, którzy potrzebują sprzętu, by normalnie funkcjonować.

Koszty butli tlenowych

Butle tlenowe to droższe urządzenia. Wypożyczenie tego typu sprzętu nie jest tak łatwe, jak to bywa w przypadku koncentratorów tlenu. Spore koszty generuje również konieczność częstego napełniania butli tlenem.
Nic więc dziwnego, że koncentratory tlenu są znacznie częściej wybierane przez pacjentów. Wpływa na to ich powszechna dostępność oraz koszty wynikające z eksploatacji. Jak się okazuje, są one znacznie niższe w porównaniu do tych, związanych z używaniem butli tlenowych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Kamila 1 miesięcy temu Jak dbać o zęby po wybielaniu?
Marzę o wybieleniu zębów - żółte zęby to mój największy kompleks. Jeśli zdecyduje się na wybielanie zębów w którymś z gabinetów stomatologicznych w Nowym Sączu, to na pewno będę się stosować do wytycznych z tego wpisu! Dzięki serdeczne za wskazówki! 
Bardzo współczuję kobietom po ciąży, które nie są w stanie pozbyć się nadmiaru skóry z brzucha. Zaakceptowanie swojego "nowego" ciała musi być bardzo trudne... Ja po porodzie nie miałam takich problemów i kilka tygodni wystarczyło, żebym wróciła do starej sylwetki. Dobrze, że są takie zabiegi, żeby pomóc kobietom (i nie tylko!) zaakceptować siebie.