Czym jest ginekomastia? Do jakiego lekarza z ginekomastią?
Problem ginekomastii dotyczy sporej liczby mężczyzn. Pod tą nazwą kryją się przerośnięte gruczoły piersiowe, które wpływają w istotny sposób na wygląd fizyczny, ale determinują również obniżoną samoocenę, będąc jednocześnie źródłem kompleksów. Jak rozpoznać ginekomastię i do jakiego lekarza się zgłosić, by pozbyć się wstydliwego problemu?
Czym jest ginekomastia i jakie są jej przyczyny?
Pod nazwą ginekomastia kryje się schorzenie, polegające na nadmiernym powiększeniu gruczołów piersiowych u mężczyzn. Wbrew pozorom, to jeden z najczęstszych problemów, jakie dotykają społeczeństwo XXI wieku. Co ważne, ginekomastia pojawia się już u noworodków. Występuje ona wówczas do czwartego miesiąca życia i nosi nazwę przejściowej. U podłoża tego rodzaju problemów u dorosłych mężczyzn leżą na ogół zaburzenia w gospodarce hormonalnej, choć ryzyko pojawiania się ginekomastii zwiększa się również wraz z wiekiem. Wśród innych przyczyn schorzenia wymienia się także dojrzewanie, nadużywanie sterydów anabolicznych oraz choroby nerek, tarczycy i wątroby.
Jak objawia się ginekomastia?
Ginekomastia wiąże się na ogół z kilkoma charakterystycznymi objawami, dzięki czemu zdiagnozowanie jej nie powinno stanowić większego problemu. Wśród najczęstszych objawów wymienia się:
- guzek, wyczuwalny za otoczką brodawki,
- opuchnięte, wrażliwe piersi u mężczyzn,
- powiększenie sutka lub jego obwodu,
- rozrost tkanki gruczołowej.
Na ogół ginekomastia rozwija się obustronnie, choć niektórzy mężczyźni borykają się również z asymetrią piersi. Co ważne, każde niepokojące sygnały warto skonsultować z lekarzem, gdyż mogą być one także pierwszym objawem rozwijającego się nowotworu piersi.
Kto leczy ginekomastię?
Pierwszym krokiem w przypadku ginekomastii jest na ogół wprowadzenie leczenia farmakologicznego, regulującego zaburzoną równowagę hormonalną. Będzie za to odpowiadał endokrynolog, do którego warto zapisać się po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Jak przeczytasz na stronie https://derm-estetyka.pl/zabieg-ginekomastii-jak-przebiega-i-ile-kosztuje.html/, zabieg chirurgiczny może być refundowany wyłącznie wówczas, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów. W takiej sytuacji należy zgłosić się do specjalisty, działającego w obszarze medycyny estetycznej. Podstawą kwalifikacji będzie skierowanie od endokrynologa, choć odpowiednie zaświadczenie może wydać również lekarz psychiatra. Czas oczekiwania na zabieg znacząco skraca skorzystanie z oferty prywatnych klinik medycyny estetycznej.
Czy chirurgiczne leczenie ginekomastii jest konieczne?
Chirurgiczne leczenie ginekomastii to współcześnie standardowo stosowana metoda. Sprowadza się ona do wycięcia gruczołu piersiowego, a także do odessania tłuszczu, w zależności od potrzeb pacjenta i stopnia nasilenia schorzenia. Działania te są możliwe dzięki niewielkiemu nacięciu, dokonywanemu przez chirurga. To właśnie przez nie pod skórę wprowadzana jest specjalistyczna kaniula. Warto podkreślić, że powstająca w ten sposób blizna jest niewidoczna dla postronnego obserwatora, a sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu i dyskomfortu. Jeśli jednak mężczyzna zmaga się z ginekomastią patologiczną, powstałą na skutek zażywania leków, konieczna może okazać się zmiana zestawu medykamentów. Pierwsze efekty takiego odstawienia powinny być widoczne już po kilku tygodniach.
Czy w 2024 roku ginekomastia jest często leczona chirurgicznie?
W 2024 roku widoczny jest trend wzrostu liczby zabiegów chirurgicznych związanych z ginekomastią, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu mężczyzn rozwiązaniem tego problemu na drodze medycznej. Zmiany w technologiach medycznych oraz technikach operacyjnych doprowadziły do zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa zabiegów, co przekłada się na ich popularność. Nowoczesne metody leczenia takie jak laserowe usuwanie tkanki tłuszczowej czy minimalnie inwazyjne wycięcie gruczołów minimalizują ryzyko komplikacji i skracają czas rekonwalescencji.
Ponadto coraz większa świadomość społeczna na temat możliwości leczenia ginekomastii przyczynia się do wzrostu liczby mężczyzn decydujących się na konsultacje lekarskie i ewentualne leczenie chirurgiczne. Wiele klinik oferuje również wsparcie psychologiczne, co jest istotne w przypadku pacjentów cierpiących z powodu obniżonej samooceny związanej z tą dolegliwością.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
-
Przewlekły smutek - czym jest dystymia i jak ją leczyć?
-
Jak tlenoterapia hiperbaryczna wpływa na organizm sportowca?
-
Rekonstrukcja płatków uszu – na czym polega zabieg?
-
Korekta opadającej powieki — jak przebiega? Poznaj cenę zabiegu plastyki powiek!
-
Plastyka brzucha - popularny zabieg chirurgii plastycznej
-
Czym jest ginekomastia? Do jakiego lekarza z ginekomastią?
-
PHILIPS EVERFLO vs DEVILBISS 525 - porównanie koncentratorów tlenu
-
O jakich 5 rzeczach trzeba pamiętać, wypożyczając sprzęt medyczny?
-
Czy spanie z włączoną klimatyzacją jest zdrowe?
-
Dlaczego warto zdecydować się na plastykę nosa?