Skip to main content

Czym jest ginekomastia? Do jakiego lekarza z ginekomastią?

Problem ginekomastii dotyczy sporej liczby mężczyzn. Pod tą nazwą kryją się przerośnięte gruczoły piersiowe, które wpływają w istotny sposób na wygląd fizyczny, ale determinują również obniżoną samoocenę, będąc jednocześnie źródłem kompleksów. Jak rozpoznać ginekomastię i do jakiego lekarza się zgłosić, by pozbyć się wstydliwego problemu?

Co to jest ginekomastia i jak ją leczyć?

Czym jest ginekomastia i jakie są jej przyczyny?

Pod nazwą ginekomastia kryje się schorzenie, polegające na nadmiernym powiększeniu gruczołów piersiowych u mężczyzn. Wbrew pozorom, to jeden z najczęstszych problemów, jakie dotykają społeczeństwo XXI wieku. Co ważne, ginekomastia pojawia się już u noworodków. Występuje ona wówczas do czwartego miesiąca życia i nosi nazwę przejściowej. U podłoża tego rodzaju problemów u dorosłych mężczyzn leżą na ogół zaburzenia w gospodarce hormonalnej, choć ryzyko pojawiania się ginekomastii zwiększa się również wraz z wiekiem. Wśród innych przyczyn schorzenia wymienia się także dojrzewanie, nadużywanie sterydów anabolicznych oraz choroby nerek, tarczycy i wątroby.

Jak objawia się ginekomastia?

Ginekomastia wiąże się na ogół z kilkoma charakterystycznymi objawami, dzięki czemu zdiagnozowanie jej nie powinno stanowić większego problemu. Wśród najczęstszych objawów wymienia się:

  • guzek, wyczuwalny za otoczką brodawki,
  • opuchnięte, wrażliwe piersi u mężczyzn,
  • powiększenie sutka lub jego obwodu,
  • rozrost tkanki gruczołowej.

Na ogół ginekomastia rozwija się obustronnie, choć niektórzy mężczyźni borykają się również z asymetrią piersi. Co ważne, każde niepokojące sygnały warto skonsultować z lekarzem, gdyż mogą być one także pierwszym objawem rozwijającego się nowotworu piersi.

Kto leczy ginekomastię?

Pierwszym krokiem w przypadku ginekomastii jest na ogół wprowadzenie leczenia farmakologicznego, regulującego zaburzoną równowagę hormonalną. Będzie za to odpowiadał endokrynolog, do którego warto zapisać się po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Jak przeczytasz na stronie https://derm-estetyka.pl/zabieg-ginekomastii-jak-przebiega-i-ile-kosztuje.html/, zabieg chirurgiczny może być refundowany wyłącznie wówczas, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów. W takiej sytuacji należy zgłosić się do specjalisty, działającego w obszarze medycyny estetycznej. Podstawą kwalifikacji będzie skierowanie od endokrynologa, choć odpowiednie zaświadczenie może wydać również lekarz psychiatra. Czas oczekiwania na zabieg znacząco skraca skorzystanie z oferty prywatnych klinik medycyny estetycznej.

Do jakiego lekarza iść z ginekomastią?

Czy chirurgiczne leczenie ginekomastii jest konieczne?

Chirurgiczne leczenie ginekomastii to współcześnie standardowo stosowana metoda. Sprowadza się ona do wycięcia gruczołu piersiowego, a także do odessania tłuszczu, w zależności od potrzeb pacjenta i stopnia nasilenia schorzenia. Działania te są możliwe dzięki niewielkiemu nacięciu, dokonywanemu przez chirurga. To właśnie przez nie pod skórę wprowadzana jest specjalistyczna kaniula. Warto podkreślić, że powstająca w ten sposób blizna jest niewidoczna dla postronnego obserwatora, a sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu i dyskomfortu. Jeśli jednak mężczyzna zmaga się z ginekomastią patologiczną, powstałą na skutek zażywania leków, konieczna może okazać się zmiana zestawu medykamentów. Pierwsze efekty takiego odstawienia powinny być widoczne już po kilku tygodniach.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Kamila 1 miesięcy temu Jak dbać o zęby po wybielaniu?
Marzę o wybieleniu zębów - żółte zęby to mój największy kompleks. Jeśli zdecyduje się na wybielanie zębów w którymś z gabinetów stomatologicznych w Nowym Sączu, to na pewno będę się stosować do wytycznych z tego wpisu! Dzięki serdeczne za wskazówki! 
Bardzo współczuję kobietom po ciąży, które nie są w stanie pozbyć się nadmiaru skóry z brzucha. Zaakceptowanie swojego "nowego" ciała musi być bardzo trudne... Ja po porodzie nie miałam takich problemów i kilka tygodni wystarczyło, żebym wróciła do starej sylwetki. Dobrze, że są takie zabiegi, żeby pomóc kobietom (i nie tylko!) zaakceptować siebie.