Skip to main content

Stabilizator na kolano – jaką funkcję pełni orteza stawu kolanowego?

Orteza stawu kolanowego ma na celu usztywnienie go po wystąpieniu urazu. Tego typu rozwiązanie nie tylko wpływa na skuteczność terapii, ale również podnosi jakość codziennego funkcjonowania pacjenta na znacznie wyższy poziom. Współczesny rynek obfituje w różne oferty stabilizatorów stawów, spośród których zdecydowanie najpopularniejsze to ortezy twarde, miękkie oraz sportowe.

Orteza stawu kolanowego – funkcje i działanie

Główną funkcją ortezy stawu kolanowego jest odciążenie mięśni, więzadeł i stawów w kolanie, czyli tam, gdzie doszło do urazu. Dzięki temu codzienne funkcjonowanie pacjenta jest znacznie łatwiejsze, a rehabilitacja bardziej efektywna. Orteza stabilizuje również pozycję kolana. W ten sposób nie dochodzi do pogłębienia kontuzji, a co za tym idzie, narastaniu problemów w odzyskaniu pełnej sprawności.

Jedną z największych zalet ortez jest przepuszczalność powietrza. To odróżnia je od gipsu, który wiąże się ze znacznie mniejszym komfortem oraz utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny. Dzięki ortezie nie ma różnic w temperaturze ciała, a codzienna higiena jest znacznie łatwiejsza. Należy jednak pamiętać, aby tego typu rozwiązań nie stosować bez konsultacji z lekarzem lub rehabilitantem. Źle dobrany rozmiar lub rodzaj produktu może bowiem spowodować kolejne szkody dla pacjenta.

Jakie są rodzaje ortez?

Najpowszechniej stosowane są 3 rodzaje ortez:

  • orteza twarda – utrzymuje kolano sztywno. Jest stosowana zazwyczaj w przypadku poważnych urazów i w czasie rekonwalescencji po operacjach i zabiegach. Ortezy takie zaopatrzone są na ogół w zegar. Jego kąt ustawiany jest przez lekarza prowadzącego lub przez rehabilitanta,
  • orteza miękka – stosowana przy delikatnych urazach lub obrzękach. To świetna alternatywa dla opasek uciskowych. Jej zadaniem jest przede wszystkim stabilizacja prawidłowej pozycji i zniesienie nadmiernego obciążenia w miejscu urazu,
  • orteza sportowa – jest stosowana profilaktycznie w celu zapobiegnięcia kontuzji u sportowców. Na ogół są to opaski z przewiewnych materiałów. Nie mają one znaczenia w przypadku głębszych urazów.

Orteza stawu kolanowego – jakie są wskazania i przeciwwskazania?

Orteza stawu kolanowego to skuteczna pomoc w przypadku wystąpienia urazu w tym obrębie. Złamania, skręcenia czy zwichnięcia zdarzają się bowiem niezależnie od wieku i preferowanej aktywności fizycznej. Stabilizator to również dobre rozwiązanie w przypadku przeciążenia stawu, chorób reumatycznych i różnego rodzaju stanów zapalnych. Ortezy sportowe pozwalają zapobiec kontuzji i chronią stawy przed urazami. Niestety, nie jest to rozwiązanie, z którego skorzystać mogą wszyscy pacjenci. Wśród przeciwwskazań wymienia się: ostre i przewlekłe zapalenie stawów, zaawansowane żylaki kończyn dolnych, poważne stany, wynikające ze skomplikowanych operacji kolana i zniekształcenie stawu kolanowego. Stabilizatory kolan nie są również wskazane dla osób zmagających się z częścią chorób neurologicznych oraz z cukrzycą.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Kamila 1 miesięcy temu Jak dbać o zęby po wybielaniu?
Marzę o wybieleniu zębów - żółte zęby to mój największy kompleks. Jeśli zdecyduje się na wybielanie zębów w którymś z gabinetów stomatologicznych w Nowym Sączu, to na pewno będę się stosować do wytycznych z tego wpisu! Dzięki serdeczne za wskazówki! 
Bardzo współczuję kobietom po ciąży, które nie są w stanie pozbyć się nadmiaru skóry z brzucha. Zaakceptowanie swojego "nowego" ciała musi być bardzo trudne... Ja po porodzie nie miałam takich problemów i kilka tygodni wystarczyło, żebym wróciła do starej sylwetki. Dobrze, że są takie zabiegi, żeby pomóc kobietom (i nie tylko!) zaakceptować siebie.